Investice nejsou o rychlém zbohatnutí, ale o postupné a trpělivé cestě k finanční svobodě. Tak si i vy dokážete vytvořit finanční rezervu, splnit sny o budoucnosti a vybudovat pravidelnou rentu. Připravila jsem pro vás odpovědi na dotazy, které řeším s klienty na začátku naší spolupráce nejčastěji.
Může se každý stát investorem?
Nepotřebujete vysoké příjmy. Důležitější je váš přístup.
Investování není jen o penězích – je také o emocích a znalostech. Kdo nerozumí základním principům investic a obává se krátkodobých výkyvů na trzích, neměl by se do investování pouštět. Strach a impulzivita budou hrát při jeho rozhodování významnou roli.
Všem ostatním investování otevírá dveře k finančním příležitostem. Je to cesta k finanční svobodě a nezávislosti.
Chtěli byste si vybudovat finanční rezervu a v budoucnu získat pravidelnou rentu? Domluvte si konzultaci svých investic zdarma.
Na co myslet před tím, než začnu s investicemi?
Než začnete investovat, vytvořte si finanční rezervu pro nenadálé situace, které vás můžou v průběhu let potkat. Bez ní se snadno dostanete do situace, kdy musíte část svých investic nevýhodně odprodat, a pokazíte si tak svou cestu za finanční svobodou.
Vaše rezerva by měla pokrýt nezbytné měsíční výdaje alespoň na 6 měsíců.
Jak začít investovat?
Začněte od konce: Stanovte si své finanční cíle. Čeho chcete investováním dosáhnout?
- Chcete si pořídit dům a potřebujete našetřit 10 % nebo 20 % kupní ceny, aby vám banka poskytla hypotéku?
- Potřebujete peníze na studia dětí?
- Spoříte na nové auto?
- Plánujete být v 50 letech finančně nezávislí a chcete pravidelnou rentu?
Podle svých cílů zvolte investiční strategie a vyberte vhodné investiční produkty: například akcie, dluhopisy, podílové fondy, ETF fondy.
Než začnete investovat, důkladně si jednotlivé investiční produkty prostudujte a poraďte se s investičním specialistou. Řekne vám, jestli jsou vaše cíle reálné a za jak dlouho jich můžete dosáhnout. Také vám poradí, jaké možnosti jsou pro vás ty pravé, investice nastaví a pomůže vám je spravovat.
Jaký je rozdíl mezi akciemi, dluhopisy a fondy?
Akcie je cenný papír, se kterým si kupujete malý kousek konkrétní společnosti. Když se firmě daří, roste cena jejích akcií. Některé společnosti také vyplácejí podíl na zisku – dividendy.
Dluhopis je jiný cenný papír, se kterým půjčujete firmě nebo státu peníze. A za to vám vyplácí úrok.
S podílovými nebo ETF fondy investujete do širokého spektra akcií nebo dluhopisů najednou. Lépe tak rozložíte svou investici a snížíte riziko spojené s cenovými výkyvy jednotlivých akcií nebo dluhopisů.
Váháte, do čeho investovat? Proberte to s dobrým investičním poradcem. Víte, že první konzultaci máte zdarma?
Jak vybrat správnou investiční strategii?
Nejprve si rozmyslete, co je vaším cílem. Chcete si za 2 roky koupit auto, za 10 let dům, nebo si za 20 let až 40 let vyplácet pravidelnou rentu? Čím kratší doba investování je před vámi, tím konzervativnější a bezpečnější cestu zvolte. Delší investování snese také investice s většími výkyvy. Vaše strategie se proto musí odpíchnout od cíle.
Strategie by měla určit, jak rozložíte své investice. Kolik procent budou tvořit akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti, případně alternativní investice? A ze kterých zemí budou?
Portfolio by mělo obsahovat takový mix akcií a dluhopisů, aby bylo co nejbezpečnější. Investujte do fondů, které kupují stamiliony lidí po celém světě, mají za sebou dlouhodobou historii a kvalitní ocenění (např. v Morningstaru).
Možná vás to překvapí, ale statistiky a výzkumy dlouhodobě ukazují, že právě strategické rozdělení investic (alokace) dělá 92 % úspěchu. Výběr konkrétních aktiv, do kterých budete investovat, rozhoduje o výsledku z pouhých 8 %.
Váháte, do čeho investovat? Proberte to s dobrým investičním poradcem. Víte, že první konzultaci máte zdarma?
Jak zabezpečit své investice proti inflaci?
Hlavním rizikem pro investory není kolísání hodnoty, ale inflace. Každý rok ukusuje z vašich úspor. Jak na to, aby vaše investiční portfolio ustálo i několikaletou vysokou inflaci?
Kombinujte dluhopisy, akcie, komodity nebo nemovitosti a investice rozložte v průběhu let. Tak minimalizujete dopady inflace na celkovou hodnotu portfolia. V dlouhodobém horizontu jsou to hlavně akcie, které překonávají inflaci a v portfoliu snižují riziko – a to přesto, že jejich hodnota více kolísá.
Kam investovat v době inflace?
Krátkodobě inflaci překonáte jen obtížně. U střednědobých a dlouhodobých investic ale máte vysokou šanci inflaci porazit. Poskládejte své investiční portfolio tak, aby omezovalo rizika mimo jiné také vzhledem k inflaci.
Protiinflační dluhopisy zachovají hodnotu vašich úspor. Kvalitní akcie dlouhodobě zajistí výnos nad inflaci, protože investujete do byznysu konkrétních firem. Ideálně do těch, u kterých nakupují miliony lidí po celém světě. Když si koupíte akcii, nevlastníte peníze (které znehodnocuje inflace), ale podíl na majetku firmy.
Proti inflaci vás mohou chránit také nemovitostní fondy nebo investice do komodit. Ceny nemovitostí mají tendenci růst s inflací, i když to není pravidlem.
Jak se liší jednorázové a pravidelné investování?
Pravidelné investování znamená posílat peníze do investičního portfolia systematicky, například měsíčně nebo čtvrtletně. Snižujete tak dopad krátkodobých výkyvů trhů na výnosy portfolia. Proto investujte radši postupně než jednorázově.
Ale dejme tomu, že máte volný například jeden milion korun. I tak je lepší investovat tyto prostředky postupně. Rozdělíte ho na 5 × 200 000 korun a jednotlivé částky zainvestujete při předem stanovených poklesech trhů nebo nejpozději v horizontu jednoho roku. Máte šanci nakoupit levněji a mít z vašich investic vyšší výnosy. Zároveň se nestane, že se svým jediným vkladem trefíte do nevýhodné ceny.
Proč je lepší investovat pravidelně delší dobu?
Pravidelné a dlouhodobé investování má hned několik podstatných výhod. Když nakupujete pravidelně, vkládáte peníze při různých situacích na trhu. Koupíte více akcií, dluhopisů nebo podílů fondu, když jsou jejich ceny nižší, a méně, když jsou ceny vyšší. Tím snižujete dopad krátkodobého kolísání trhu. Zároveň nepodléháte emocím, když výkyvy trhu nastanou.
Dlouhodobý investiční horizont dává vašemu portfoliu dostatek času k růstu. Je to jako nabalování sněhové koule: na vašem účtu se v průběhu let připisují úroky z úroků a váš zisk roste stále rychleji.
Váháte, do čeho investovat? Proberte to s dobrým investičním poradcem. Víte, že první konzultaci máte zdarma?
Jak se investiční portfolio upravuje v průběhu let?
Investice jsou především o trpělivém a dlouhodobém budování majetku. Nepředpovídáte, co se na trzích stane, ale investujete podle strategie a jasného systému.
Jsou situace, kdy budete muset své investiční portfolio upravovat. Může se změnit vaše osobní nebo finanční situace, a tak jim přizpůsobíte investice.
Během let také můžete přidávat další typy investic nebo vyvážit aktuální skladbu portfolia. A jak se blíží doba, kdy budete potřebovat peníze, začnete odprodávat část akcií a zvyšovat poměr konzervativnějších investic. V této fázi investování jde hlavně o to, zachovat dosažené výnosy. Abyste si svůj cíl – například být rentiérem – skutečně splnili.
Jaká jsou rizika spojená s investováním?
Investování se pojí s riziky, ale rozumná opatření je minimalizují. Pojďme se podívat na největší rizika:
- Hodnotu investic může ovlivnit kolísání cen na kapitálových trzích. Proto je důležité diverzifikovat portfolio – investovat do různých aktiv po celém světě.
- U dluhopisů se může stát, že vám ten, kdo dluhopisy vydal, nevrátí investovanou částku. To platí zejména u malých emisí firemních dluhopisů a dluhopisů ekonomicky nestabilních zemí. Toto riziko snížíte, když místo jednotlivých dluhopisů investujete do kvalitního dluhopisového podílového fondu nebo ETF.
- Inflace snižuje kupní sílu vašich peněz. Portfolio složené nejen z akcií, ale také nemovitostí a komodit, vám v dlouhodobém horizontu pomůže inflaci překonat.
- Některé investice nemůžete prodat za krátkou dobu bez toho, abyste ztratili část jejich hodnoty. Například to mohou být investice do fondů kvalifikovaných investorů. Tuto informaci zjistíte z prospektu konkrétního fondu.
Zajímejte se o rizika a proberte je s investičním poradcem. Když rizika znáte, můžete jim předcházet a těšit se na vyšší výnos.
Kam investovat peníze v roce 2024?
Letos budou centrální banky snižovat úrokové sazby. A to jak ve Spojených státech, tak v Evropě včetně naší republiky. Tato doba je vhodná pro investice do státních dluhopisů, zejména těch s delší splatností. Kromě aktuálně vyššího výnosu bude růst také hodnota těchto dluhopisů, a vy tak vyděláte hned dvakrát.
Akciové trhy byly v lednu na svých maximech. Letos se neočekává jejich strmý růst, ale spíše stagnace nebo jen mírný zisk. Důležitá bude výkonnost firem a geopolitický vývoj. Pokud dojde k poklesu, využijte ho pro investice do akcií.
Pamatujte, že investování je především o plánování, disciplíně a trpělivosti. Není důležité, kam se kapitálové trhy vydají letos, ale jak vaše investiční portfolio obstojí v dlouhodobém horizontu.
Váháte, do čeho investovat? Proberte to s dobrým investičním poradcem. Víte, že první konzultaci máte zdarma?